Yol güvenliğini arttırmanın yolları

Hız hem çarpışmayı hem de sonuçlarını etkiler. Saatte 35 mil hızla (30 km / saat) vurduğunuzda birisini öldürme ihtimaliniz iki kat yüksektir. Yalnızca Avrupa’da, hız limitlerine ve emniyet kemerlerine göre sürüş, yaklaşık 12.000 can kurtarabilir ve yılda 180.000 yaralanmayı önleyebilir.
Mevzuat, yol tasarımı ve daha katı uygulama (örneğin, hız kameraları) de dahil olmak üzere araç hızlarını azaltmanın çeşitli yolları vardır. Yenilikçi bir fikir Akıllı Hız Uyarlaması’dır (ISA), araç sürmekte olduğu yolun hız sınırını ‘bilir’ ve hızları aşarsa görsel ve sesli sinyalleri etkinleştiren bir sistemdir.
İsveç’te çeşitli sistemlerin 5000 araçlık, otobüs ve kamyonda kurulu olduğu üç yıllık bir ISA projesi gerçekleştirildi. İsveç Ulusal Yol İdaresi, aygıtların yüksek düzeyde sürücü tarafından kabul edildiğini bildirerek, kentsel alanlarda kaza hasarlarını% 20 ila% 30 oranında düşürebileceklerini belirtti.

  • Bugün, 30 yıl önce bir araba kazasında öldürülme ihtimalinin yarısı kadar düşüksünüz. Hava yastığı ve gelişmiş elektronik gibi çeşitli gelişmiş güvenlik özellikleri, sizi otomobilinizde güven altında tutmanıza yardımcı olur.
    Bununla birlikte, muhtemelen geliştirilen en iyi emniyet cihazı emniyet kemeri: kaza durumunda ölüm riskini% 60’a kadar düşürebilir.
    Birçok ülkede zorunlu emniyet kemeri yasalarının getirilmesi kullanımlarını artırdı; Dünya Sağlık Örgütü (WHO) İngiltere’de ön koltuk kemerinin kullanımının zorunlu kullanımın getirilmesinden sonra% 37’den% 95’e yükseldiğini ve bunun ardından trafik kazaları nedeniyle hastaneye kabul edilmesinde% 35’lik bir azalmanın olduğunu bildirmektedir. Maalesef, gelişmekte olan ülkelerdeki otomobillerin% 50’sinde fonksiyonel emniyet kemeri bulunmuyor olabilir.
  • Birçok çöküş, yol kullanıcılarının birbirlerini görmedikleri yol açar. Kötü görüş, düşük gelirli ve orta gelirli ülkelerde, yolların gece sık sık aydınlatıldığı ve motorlu trafiklerin bisikletlilere ve yayalara ayrılmaması gibi ciddi bir sorundur.
    DSÖ, motosikliler için gündüz farlarının uygulanmasını önermektedir ve bu sayede görünürlüğüyle ilgili çökmeler yüzde 15’e kadar azaltılır. Dahası, bisikletçiler kendilerini zayıf gün ışığında ve karanlıkta görünürlüğünü arttıran parlak, yansıtmalı kıyafetler giyerek korumalıdırlar. Bisikletçiler ön, arka ve tekerlek reflektörlerini ve bisiklet lambalarını kullanmalıdır.
0212 807 04 06
Tıklayıp Arayabilirsiniz
Whatsapp
0532 695 44 13
Tıklayıp Yazabilirsiniz